Kwasy medyczne z uwagi na swoją budowę chemiczną to jedne z najbardziej obszernych grup składników aktywnych, wykorzystywanych w kosmetologii. Kwasy działają antybakteryjnie sprawdzają się więc bardzo dobrze w przypadku leczenia trądziku, gdzie mamy nadkażenie bakteryjne. Przez działanie przeciwbakteryjnie preparatów, wyciszamy więc stany zapalne. Przeciwskazaniem są ropowicze postaci trądziku pospolitego. Osobiście jestem ogromną zwolenniczką stosowania kwasów, które cenię za skuteczność i wielokierunkowe działanie. Mimo ogromnej ilości kosmetyków dopuszczonych do stosowania na rynku, nadal nie wiele jest produktów, które przynoszą widoczne efekty na skórze, czego powiedzieć nie można o kwasach. Dobrze dobrana terapii kosmetologicznej bazująca na kwasach przynosi szybkie zmiany na skórze, zmieniając jej strukturę, ujednolicając koloryt, czy redukując niedoskonałości.
Kwasy medyczne mają na celu kontrolowane złuszczanie naskórka i głębszych warstw skóry za pomocą aplikacji substancji chemicznej w celu wyeliminowania niedoskonałości skóry, głównie takich jak: przebarwienia posłoneczne, blizny, zmarszczki, rozszerzone pory.
Generalnie przeciwskazaniem są stany zapalne w miejscu zabiegu np. opryszczka. Oczywiście oprócz stanów trądzikowych, które chcemy leczyć. Dobrze jest także odstawić na pewien czas inne produkty złuszczające np. retinol. W stosowaniu kwasów przeciwskazane jest wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne. Dotyczy to także pory zimowej. Pamiętajmy o używaniu kremów z filtrem 50+.